SEOدامنه

دامین اتوریتی چیست و چرا اهمیت دارد

در سال‌های گذشته یکی از معیار‌های شناسایی اعتبار سایت مقداری با عنوان پیج رنک گوگل بوده است. گوگل از این مقدار برای رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج خود استفاده می‌کرده است. در حال حاضر پیج رنک تنها معیار گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌‌ها در نتایج نیست اما طبق اطلاعاتی که وجود دارد در اواخر سال ۲۰۱۹ تمامی پتنت‌های مربوط به پیج رنک منقضی شدند که به این معنا است که دیگر اهمیت بالایی ندارند.
 اما معیار نسبتا جدیدی که در حال حاضر اهمیت زیادی در رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج موتور‌های جستجو دارد مقداری به نام دامین اتوریتی یا DA است که توسط Moz توسعه داده شده است. این عدد اعتبار سایت را نشان می دهد و می‌تواند عددی بین ۰ تا ۱۰۰ باشد. این عدد از انجام رشته‌ای از محاسبات و الگوریتم‌ها به دست می‌آید و شامل ارتباطات صفحات اصلی آن دامنه است.
در کنار دامین اتوریتی مشخصات دیگری مانند پیج اتوریتی هم وجود دارند که میزان رتبه‌ی آن صفحه را نشان می‌دهند. این اعداد و ارقام به طور رسمی نشانگر رتبه‌ی سایت در گوگل نیستند اما نزدیک‌ترین مشخصات نزدیک به نتایج موتور‌های جستجو هستند.

چگونه دامین اتوریتی سایت را چک کنم؟

سرویس‌های آنلاین زیادی برای چک کردن دامین اتوریتی وجود دارند اما شاید ساده‌ترین روش استفاده از نوار ابزار Moz باشد که از سایت ماز قابل دریافت است.

دامین اتوریتی شامل چه فاکتور‌هایی است؟

دامین اتوریتی شامل ۴۰ فاکتور است که مهم‌ترین آن‌ها موارد زیر هستند:

 1. تعداد لینک‌ها به سایت شما
 2. کیفیت و مرتبط بودن لینک‌ها به سایت شما 
 3. کیفیت محتوای سایت شما
 4. معرفی دامنه‌ی سایت شما در شبکه‌های اجتماعی
 5. وضعیت عمومی SEO سایت شما

چگونه می‌توان دامین اتوریتی سایت را بالا برد؟

به طور کلی روش‌های عمومی که برای افزایش دامین اتوریتی استفاده می‌شود به شرح زیر هستند:

 1. سئو سایت (هم شامل موارد تکنیکی و هم محتوای سایت)
 2. نمایش صحیح سایت در موبایل
 3. بهینه‌سازی سرعت لود صفحات
 4. افزایش تکرار نام دامنه در شبکه‌های اجتماعی
 5. دریافت بک لینک از دامنه‌های با پیج رنک بالا
 6. صبر و حوصله

فلای نیک به عنوان اولین جمع‌آوری کننده‌ی دامنه‌های آزاد که لیست آن به مدت چهار سال تهیه شده است اقدام به ارائه لیست دامنه های آزاد رنک دار نموده است و شما می‌توانید دامنه‌های آزاد به همراه دامین اتوریتی، پیج اتوریتی، تعداد بک لینک و رتبه‌ی Moz سایت را در یک لیست مشاهده کنید.

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن