دامنه

چرخه حیات دامنه ها

دامنه های اینترنتی بسته به سطح و نوع کشوری بودن یا نبودن می‌توانند چرخه‌های حیات مختلفی داشته باشند. در این مطلب سعی داریم تا چرخه‌ی حیات دامنه‌های ملی IR را توضیح دهیم.

ثبت دامنه

اولین مرحله برای دامنه مرحله‌ی ثبت دامنه است که می‌تواند توسط یک شخص حقیقی یا حقوقی انجام شود. طبق روال مرکز ثبت دامنه‌های ملی (ایرنیک) دامنه‌ها پس از ثبت به مدت ۱۰ روز به نام مالک دامنه رزرو می‌شوند و در صورت تایید ایرنیک، به مدت زمان اصلی (۱ یا ۵ ساله) ثبت نهایی می‌شوند. دامنه‌های IR می‌توانند به مدت ۱ یا ۵ سال ثبت شوند. در طول این مدت زمان امکان تمدید دامنه برای مالک دامنه وجود دارد اما فقط در شرایطی که مدت نهایی تمدید بیش از ۶ سال نباشد. برای مثال شما نمی‌توانید یک دامنه را به پس از ثبت ۵ ساله دوباره تمدید ۵ ساله کنید.

انقضای دامنه

زمان انقضای دامنه زمانی است که مدت ثبت شده (۱ یا ۵ سال) به پایان رسیده است. در صورت انقضای دامنه، دامنه از دسترس خارج خواهد شد و محتوای سایت نمایش داده نخواهد شد. اما دامنه همچنان قابل تمدید خواهد بود.پس از منقضی شدن دامنه شما به مدت ۳۰ روز می‌توانید دامنه را با پرداخت هزینه‌ی معمول تمدید نمایید.

چرخه حیات دامنه‌ها

قفل شدن دامنه

در صورت سپری شدن ۳۰ روز از انقضای دامنه، دامنه قفل شده و همچنان نیز برای مالک دامنه قابل تمدید خواهد بود. امکان تمدید دامنه در این شرایط با پرداخت هزینه‌ی قفل‌گشایی به همراه هزینه‌ی تمدید انجام خواهد شد.

آزاد شدن دامنه

به طور کلی دامنه‌ها پس از گذشت ۶۰ روز از انقضای دامنه وارد لیست انتشار دامنه‌های آزاد شده خواهند شد. این عملیات ممکن است دقیقا ۶۰ روز پس از انقضای دامنه نباشد و بسته به روز هفته یا تعطیل بودن در همان روز یا چند روز بعد انجام شود.در صورت آزاد شدن دامنه، این دامنه برای عموم قابل ثبت خواهد بود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن